Münevver Berksu Tetik

Küçük Bir Merhaba,

Ben yazı yazmayı, kokuları, yoga ve meditasyon ile kendi içimdeki dengeyi yeniden bulmayı, doğayı, arkadaşlarımla vakit geçirmeyi, kendimi keşfetmeyi ve insanların hayatlarına dokunabilmeyi ve aklıma şu an için gelmeyen ve bana canlılık veren birçok şeyin hayatımda olmasını seviyorum. 

Ben üniversitede psikoloji bölümü üzerine eğitim aldım, daha sonra da psikoterapist olmak istediğim için Klinik Psikoloji üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Klinik Psikoloji yüksek lisansımı bitirdikten sonra hangi terapi yaklaşımını benimsemem gerektiği ile ilgili bir karar verme sürecine girdim. Hangi ekol ile kendime daha da yakınlaşabilirim derken kendimi Varoluşçu Psikoterapi’ye ilgi duyarken buldum. Felsefe benim kendimi anlamlandırmam için, hayata ve kendime daha derin sorular sormam için çok güzel bir araç oldu. Hayatta bulduğum anlamları kaybettiğimde tekrardan yeni anlamlar ve keşifler bulmayı, ben dediğim şeyin sabit kalmayışını gözlemleyebilmeme yardımcı oldu. 

“Nosce te ipsum- Kendini Bil!”  Delphideki Apollon  tapınağının girişinde bu sözler karşılar bizleri. Yaklaşık 2300 yıl önce yazılan bu cümlenin manasını  hala insanlar olarak araştırıyoruz. Ama artık ben dediğimiz şeye karşı verdiğimiz cevaplar daha derinlikli. 

Ben kendi içsel yolculuğuma başlarken Kendimi Bilmek içi boş kelimelerden oluşan bir cümleydi. Kendim dediğim şeyin içini dolduramıyordum. Kendi varlığımın ruhsal derinliği hakkında bilgim yoktu. Daha sonra Radianced Regresyon Çalışması ile karşılaştım ve regresyon ile kendi ruhumun bilinmeyen renklerini keşfetmeye başladım. Ruhumla olan  temasım derinleşti ve hayatım değişip dönüşmeye başladı. Kendi yolculuğumda ilerlerken Temel Seviye Radianced Regresyon Eğitimimi tamamladım ve şimdi İleri Seviye Eğitimlerime devam ediyorum. Regresyon benim kendimi anlamam, kendimi bilmem ve kendime daha da yaklaşmam için çok güzel bir araç oldu. Yolumun başlarında kendime sıkça sorduğum “ Bu hayata geliş amacım ne?” sorusunun cevabı yolumda ilerlerken netlik kazandı. 

 “Kendi içindeki ışığı keşfet, ancak içindeki ışık seni kendi özüne götürecektir. Orada kendi varlığını sevgi ve kabul ile sarmayabileceksin ve daha sonra da kendinde bulduğun huzur ve anlayış ile insanların hayatlarına dokunabileceksin.” 

Kendi Dharma’m yani hayat yolum insanlara dokunmaktan, insanlara kendi içlerindeki ışığın varlığını hatırlatmaktan geçiyor. Kendi içsel yolculuğumda ilerlerken kendimi keşfetmeme destek olan kendi özümle bağlantıya geçmeme vesile olan araçları başka ruhlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Kendi içsel yolculuğunda ve sürecinde ilerlerken destek almaya ihtiyacın olduğunda burada olduğumu ve yolcuğunu tekrardan anlamlı kılmak için sana destek olmaktan mutluluk duyacağımı söylemek isterim.

Işık ve sevgiyle,

Berksu

Scroll to Top